Salsa

En popüler Latin danslarının başında gelen salsa ilk olarak 1930’lu yıllarda Afrika’da doğmuş, Amerika ve Avrupa kültürlerinden etkilenerek Küba’da geliştirilmiştir. Önce Amerika’ya, sonra tüm dünyaya yayılmış modern bir dans olan salsa, adını İspanyolca’da sos anlamına gelen salsa kelimesinden almıştır. Nasıl ki soslar çeşitli baharatların karışımından meydana geliyorsa salsa da farklı kültürlerin birleşiminden oluşmuş bir dans olduğu için bu adı almıştır. Bu Latin dans, yine kökeni Küba, Puerto Rico ve Venezuela olan salsa müziğine uygun bir dans olarak geliştirilmiştir. Başlangıçta 4’lük ve 8’lik kalıplarda yapılan bu dans daha sonraları tamamen müziğin ritmine uyularak, eşli veya gruplar halinde yapılan bir dans haline dönüşmüştür.

Sosyal bir dans olsan salsa günümüze kadar yayıldığı farklı ulusların etkisinde kalarak, birçok yeni stil geliştirmiştir. Bu stillerden bazıları Porto Rico, New York, Küba, Mambo, Miami, Los Angeles ve Kolombiya stilleridir

Bachata

Sadece müzik ritmleriyle şiirsel bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Dominik Cumhuriyeti kökenli bu dansın aslında çalkantılı bir hikayesi var. 1930’dan ilk parçalarının kaydedileceği 1961 yılına kadar Bachata, barlar, genel evler ve dışlanmış sosyal ortamlarda yapıldığı için kendini kabul ettiremedi. O dönemde iktidarda olan diktatör Trujillo’ya göre ülkenin standardını düşüren avam ve çağ dışı bir dans sayıldığı için yasaktı.

1961’de yasak kalkınca ilk bachata parçaları kaydedilmeye başladı. 1980’lerden sonra ise artık bachata dansçıları televizyonlarda da boy göstermeye başlamıştı. 1990’lardan sonra da uluslararası bir nitelik kazanmıştır.

Cha cha cha

Cha Cha Cha’nın ilk olarak 1950’li yıllarda Mambo ve Rhumba’nın bir sentezi olarak Amerika’da ortaya çıktığı kabul edilir. Basit yapısı ve neşeli müziği sayesinde kolayca yayılmış, Uluslararası Latin Amerikan Dansları yarışmalarında diğer dansların yanında kendine yer bulmuştur. Bu dansın ismi günümüzde genellikle “Cha Cha” olarak kısaltılmaktadır.

Salsa ağırlıklı Bachata,  ve Cha Cha Cha Eğitimi

Kısa sürede latin danslarının ritim, temel adım ve başlangıç seviyedeki figürlerini öğrenebilirsiniz, devam edip orta seviye ve ileri seviye Latin danslarının etkileyici figürlerini keşfederek ruhunuzu dansın akışına bırakmak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Latin dans eğitimi kursu sizi Latin rüzgarlarına davet ediyor!